ERI8-031-S-D-RA-TR
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
ERI8-031-S-D-RA-TR
Contact Finish : Gold
Features : Board Guide
Color : Black
Product Category : PCI Express / PCI Connectors
Package : Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT),Digi-Reel®
Mounting Type : Surface Mount, Right Angle
Contact Material : Beryllium Copper
Manufacturer : Samtec Inc.
Card Type : Non Specified - Dual Edge
Read Out : Dual
Number of Positions : 62
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Termination : Solder
Gender : Female
Flange Feature : -
Contact Type : -
Min Qty : 1
Number of Positions/Bay/Row : 31
Contact Finish Thickness : 30.0µin (0.76µm)
Pitch : 0.031" (0.80mm)
Number of Rows : 2
Series : ER18
Card Thickness : -
Product status : Active
Description : CONN EDGE DUAL FMALE 62POS 0.031