PCIE-098-02-F-D-TH
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
PCIE-098-02-F-D-TH
  • 1
Contact Finish : Gold
Features : Board Guide
Color : Black
Product Category : PCI Express / PCI Connectors
Package : Tube
Mounting Type : Through Hole
Contact Material : Phosphor Bronze
Manufacturer : Samtec Inc.
Card Type : PCI Express™
Read Out : Dual
Number of Positions : 98
Operating Temperature : -55°C ~ 125°C
Termination : Solder, Staggered
Gender : Female
Flange Feature : -
Contact Type : -
Min Qty : 1
Number of Positions/Bay/Row : -
Contact Finish Thickness : 3.00µin (0.076µm)
Pitch : 0.039" (1.00mm)
Number of Rows : 2
Series : PCI Express® (PCIe)
Card Thickness : 0.062" (1.57mm)
Product status : Active
Description : CONN PCI EXP FMALE 98POS 0.039