NBN40-L2M-E2-V1
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
NBN40-L2M-E2-V1
Category : Sensors, Transducers Proximity Sensors - Industrial
Indicator : LED
Product Status : Active
Shielding : Unshielded
Sensor Type : Inductive
Package : Box
Series : -
Response Frequency : -
Termination Style : Connector
Mfr : Pepperl+Fuchs, Inc.
Output Type : PNP-NO, 3-Wire
Material - Body : Polyamide (PA)
Operating Temperature : -25°C ~ 85°C
Sensing Distance : 1.575" (40mm)
Package / Case : Module
Voltage - Supply : 10V ~ 30V
Ingress Protection : IP69K
Base Product Number : NBN40
Description : INDUCTIVE SEN 40MM PNP