TMS320VC5416PGE120
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : LQFP-144
Maximum Operating Temperature : + 100 C
Packaging : Tray
Core : TMS320
Data RAM Size : 256 kB
Operating Supply Voltage : 1.5 V, 3.3 V
Program Memory Size : 32 kB
Maximum Clock Frequency : 120 MHz