PBLS4001Y,115
Current - Collector (Ic) (Max) : 100mA, 500mA
Product Status : Active
Transistor Type : 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP
Frequency - Transition : 300MHz
Mounting Type : Surface Mount
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
Series : -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic : 150mV @ 500µA, 10mA / 350mV @ 50mA, 500mA
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) : 50V, 40V
Supplier Device Package : 6-TSSOP
Resistor - Base (R1) : 2.2kOhms
Mfr : Nexperia USA Inc.
Resistor - Emitter Base (R2) : 2.2kOhms
Current - Collector Cutoff (Max) : 1µA
Power - Max : 300mW
Package / Case : 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce : 30 @ 20mA, 5V / 150 @ 100mA, 2V
Base Product Number : PBLS4001
Contact Now
Pre-Biased Bipolar Transistor (BJT) 1 NPN Pre-Biased, 1 PNP 50V, 40V 100mA, 500mA 300MHz 300mW Surface Mount 6-TSSOP