MIC5259-3.3BML-TR
Product Categories
Beijing Silk Road Enterprise Management Services Co.,LTD
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
MIC5259-3.3BML-TR
Product Category : LDO Voltage Controllers
Number of Regulators : 1
Protection Features : Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mounting Type : Surface Mount
Output Configuration : Positive
Manufacturer : Microchip Technology
Minimum Quantity : 5000
PSRR : 65dB ~ 53dB (10Hz ~ 10kHz)
Voltage Dropout (Max) : 0.55V @ 300mA
Current - Quiescent (Iq) : 150µA
Operating Temperature : -40°C ~ 125°C
Current - Supply (Max) : 250µA
Supplier Device Package : 6-MLF® (2x2)
Part Status : Discontinued at Digi-Key
Packaging : Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Max) : -
Control Features : Enable
Output Type : Fixed
Current - Output : 300mA
Voltage - Output (Min/Fixed) : 3.3V
Package / Case : 6-VDFN Exposed Pad, 6-MLF®
Voltage - Input (Max) : 6V
Series : -
Description : IC REG LINEAR 3.3V 300MA 6MLF